Diecezjalny Dzień Kolejarza

Msza Św. w intencji kolejarzy

Msza Św. w intencji kolejarzy

Kolejarze obchodzą święto 25 listopada, w dzień swojej patronki św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Z tej okazji nasz Ksiądz Proboszcz Jan Ostrowski, jako diecezjalny duszpasterz kolejarzy, przewodniczył Uroczystej Mszy Świętej w parafii św. Józefa w Tczewie.

Jak już każdego roku w Tczewie, zwanym „miastem kolejarzy”, pracownicy kolei gromadzą się pod przewodnictwem swojego duszpasterza, którym jest nasz Ksiądz Proboszcz, aby dziękować Panu Bogu, za odebrane łaski i prosić o dalsze Boże Błogosławieństwo. Eucharystia ta była kulminacyjnym punktem diecezjalnych obchodów „Dnia Kolejarza”.

Uroczystości w Zajączkowie

Uroczystości w Zajączkowie

We wtorek 27 listopada nasz ksiądz Proboszcz modlitwom przy kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zajączkowie. Modlitwy te liczyły się do obchodów Dnia Kolejarza w Diecezji Pelplińskiej.

Męczennica, którą łamano kołem – św. Katarzyna z Aleksandrii (ur. po 282 r., zm. po 300 r.) – jest patronką nie tylko kolejarzy, ale także filozofów, studentek, bibliotekarzy i kołodziejów. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat. Otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan i postępowania cesarza Maksencjusza lub Maksymiana, którego żonę nawróciła na chrześcijaństwo. Wyrok śmierci zapadł po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od 50 mędrców niechrześcijańskich, część z nich nawracając. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy cesarz skazał Katarzynę na śmierć po torturach; odstąpiono od łamania kołem po zniszczeniu narzędzia tortur przez anioła i wyrok wykonano przez ścięcie. W Polsce wystawiono ku jej czci ponad 170 budowli sakralnych, a w 1571 r. w Braniewie Regina Protmann założyła zgromadzenie zakonne katarzynek. Kilkadziesiąt miejscowości polskich wywodzi swoją nazwę od imienia Katarzyny. W ikonografii przedstawiana jest w koronie, z palmą męczeństwa w dłoni i kołem do łamania kości (czasem jeszcze z książką i mieczem).


Idź do…

>>do strony głównej<<

>>do zakładki Polecamy<<

>>do galerii Uroczystości w Tczewie<<

>>do galerii spotkania modlitewnego przy kaplicy św. Katarzyny w Zajączkowie<<